Gjurmët
15364
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15364,bridge-core-3.1.1,qi-blocks-1.2.4,qodef-gutenberg--no-touch,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Gjurmët

Gjurmët arkivore të Nënë Terezës

Në një ditë tetori të vitit 1960, një grua e vogël e veshur me sari mbërriti në Las Vegas. Ishte vizita e saj e parë në Shtetet e Bashkuara dhe hera e parë larg shtëpisë së saj të adoptuar në Indi në më shumë se 30 vjet. Një ish-mësuese e gjeografisë dhe tani kryetare e urdhrit të saj, Misionarët e Bamirësisë, kjo murgeshë modeste e njohur si Nënë Tereza kishte mbërritur në një qytet që ajo e përshkroi si një festival i përjetshëm i dritës, ose “Diwali”.

Ndërsa pak e njohur jashtë Kalkutës (Kalkuta) në atë kohë, Teresa ishte ftuar të fliste në konferencën vjetore të Këshillit Kombëtar të Grave Katolike. E ulur në një kabinë të vogël gjatë konferencës, ajo drejtoi një sërë pyetjesh të pafundme për sarin e saj, shërbimin falas për të varfërit dhe origjinën shqiptare. Muaj përpara udhëtimit të saj, Teresa i kishte shkruar koleges së saj, Eileen Egan: “Faleminderit Zotit kam shumë për të bërë – përndryshe do të tmerrohesha nga ai publik i madh. Duke qenë një qytetar indian, do të më duhet të marr një pasaportë indiane.”

Kanonizimi i Nënë Terezës: Kontradikta Vepra e Murgeshës së Marsit

ROMË – Për pjesën më të madhe të jetës së saj, ajo njihej si “shenjtorja e gjallë”. Të dielën, në përvjetorin e 19-të të vdekjes së saj, shenjtëria e Nënë Terezës u vulos me një meshë shenjtërimi të drejtuar nga Papa Françesku në sheshin e Shën Pjetrit të Vatikanit.

Për legjionin e saj të admiruesve të palëkundur, ngjitja e fitueses së çmimit Nobel për Paqe në statusin e “shenjtëruar” mund të duket sa e pashmangshme aq edhe e justifikuar.

Por për një murgeshë, emri i së cilës ka qenë prej kohësh një emërtim i dhembshurisë së devotshme, kanonizimi i saj është pritur me polemika. Pjesa më e madhe e kritikave ndaj Nënë Terezës është përqendruar në mënyrën se si praktika e saj e përkushtimit katolik u përplas me nevojat reale të njerëzve të varfër që ajo u nis për të ndihmuar. Në sytë e disave, veçanërisht në Indi, ajo vuri famën dhe devotshmërinë përpara misionit të saj të ndihmës.

Dashuria e Nënë Terezës së Kalkutës

Ajo që kishte më shumë rëndësi për Nënë Terezën e Kalkutës ishte dashuria e Jezusit. Ai ishte arsyeja që ajo u ngrit herët në mëngjes, e adhuroi Atë në Eukaristi dhe i shërbeu në më të varfërit e të varfërve. Ajo shkroi: “Për mua, Jezusi është jeta që dua të jetoj, drita që dua të reflektoj, rruga drejt Atit, dashuria që dua të shpreh, gëzimi që dua të ndaj, paqja që dua të mbjell përreth. mua. Jezusi është gjithçka për mua.” Dashuria është ajo që e bëri Eukaristinë qendrën e jetës së Nënë Terezës. Vite më parë, pata privilegjin, herë pas here, të kremtoja meshën për Misionarët e Bamirësisë në manastirin e tyre në Romë. Ndonjëherë, kur shkoja për meshë herët në mëngjes, në një kishëz pa stola, nëna ishte atje, ulur në dysheme mes motrave të tjera, duke adhuruar Jezusin në Sakramentin e Bekuar. Kur u pyet për lutjen e saj, ajo u përgjigj: “Kryesisht e dëgjoj Zotin”. Dhe kur u pyet se çfarë i tha Perëndia asaj, ajo u përgjigj: “Kryesisht, Ai më dëgjon mua”.